PAYLAŞ

Saint Petersburg, Rus çarı Deli Petro’nun (1.Petro) bataklıklar üzerine kurduğu şehir. Yaklaşık 300 yıl öncesine dayanıyor bu güzel şehrin kuruluşu.

5.5 milyon insan yaşıyor bu kentte. Rusya’nın ikinci kenti büyük kenti ve eski başşehri.

Ülkeye 200 yıl başkentlik yapmış bu yerleşim yeri. Bu kent 4 kere isim değiştirmiş. Kurulduğu yıllar öncesi St.Petersburg imiş. Deli Petro zamanında Petrograd olmuş. Daha sonra Ekim devrimi gerçekleşince Leningrad yapmışlar. Sovyetler birliği dağıldıktan sonrada yeniden St.Petersburg adını veriyorlar.

Unesco tarafından dünya mirası listesine alınan en önemli kent. Şehrin mimari yapısı tek kelime ile harika. Devasa binalar. Daha doğrusu hem devasa, hem estetik, hem sanat eseri binalar. Nehir üzerinde çok sayıda sanat eseri köprüler. Köprülerde metal heykel ve metal süslemeler. Şehrin içinden geçen Neva nehri de buraya ayrı bir görsel ve fiziksel güzellik katıyor. Sandal ve bot gezintileri ayrı bir hava veriyor. (Nehir ve nehire bağlı kanallarda) Ayrıca tarihi binaların dış camlarının her kat için ayrı ayrı şekillerde yapılmış olması da güzelliğine renk katıyor.

Nevskiy (Ulitsa) caddesi kentin en yoğun caddesi. Gece, gündüz dolu. (Bizim İstiklal caddesinin büyüğü diyebiliriz.) Burası tarih, kültür ve sanat şehri tanımına tam tamına uyan bir yer. Tiyatroları, Opera ve balo salonları, konser salonları, galeriler buranın önemine ayrı bir değer katıyor. Adeta buranın diğer sembolleri gibi.

Dünyanın en büyük ve en çok eser bulunan müzeleri de burada. Hermitage müzesi en büyüğü ve en kapsamlısı. (Gezmekle bitmeyen müze) Bu müzede her eser için 10 saniye harcanırsa eğer, 9-10 yılda ancak dışarı çıkarsınız gibi bir bilgi var burada. Rus müzesi, büyük silah müzesi, işkence aletleri müzesi, Faberge hediye müzesi (yumurta müzesi), hayvan müzesi başlıcaları.

İsa Katedrali (Şehrin en yüksek binası. Bu tarihi binanın boyundan büyük binaya izin vermiyorlarmış) Olmy Kilisesi. Bu kilise Komünizm zamanında konser salonu olarak kullanılmış. Şimdi yeniden ibadethane. Kanlı Kilise adıyla adlandırılan Ortodoks ibadethanesi.

Tatar Camii şehir merkezindeki tek cami. İki minareli ve Arap mimarisi ile yapılmış bir mabet. Uzaktan görülebilen bir yapıda. Son zamanlarda Ramazan ve Kurban bayramlarında cemaati zirveye ulaşıyormuş. Namaza gelen kardeşlerimizin büyük kalabalığından dolayı çevredeki trafiği kesmek zorunda kalıyormuş şehrin yöneticileri.

St.Petersburg şair ve yazarların ilham kaynağı olmuş yüzyıllardır. Dostoyevski’nin romanlarında görürsünüz. Pushkin’in şiirlerinde de görürsünüz. Dostoyevski bu şehri dünyanın en sakin şehri olarak değerlendirir.

Alexandırınski konser salonunda bir Çaykovski klasiği olan kuğu gölü balesini izlemek kısmet oldu. Dünyaca ünlü Marinski tiyatrosu, geleneksel kent kültürünün merkezi durumunda. Küçük At Balesini izledik. Mussergsky opera evi ikinci büyük müzikal sahnesi. Akimov komedi tiyatrosu şehrin önemli bir komedi salonu. Bolshoy kukla tiyatrosu çocuklara hitap ediyor. Musical Hall (müzikal salon) hafif müziğin sembolü olan mekan. Bosses House (Bossesin evi) Buz sarayı-Lensoviet kültür sarayı. Oktabyabirsky ve Filarmoni konser salonları burada…

Bu gezimizin tarihi itibari ile beyaz gecelere denk gelemedik. Coğrafi konumu bakımından mayıs ortasından, temmuz sonuna kadar olan zaman diliminde gecenin karanlığı sadece 2 saat sürüyor. Yani 24:00’da güneş batıyorsa, 02:00’da hava yeniden aydınlanıyor burada.

Önceden planlanmış bir şekilde Sovietskaya caddesindeki (ulitsa) Türkiye Başkonsolosluğumuzu ziyaret ettik. Başkonsolosumuz Kazım Çavuşoğlu ve Ticari Ataşemiz Koray Ali Konca ülkemiz için cansiparene çalışıyorlar. İki ülke münasebetlerini ve bölgedeki Türk asıllı işadamlarının büyük yatırımları olduğunu öğrendik. Son zamanlarda büyük Türk inşaat şirketlerinin dışında, Türk işadamları burada tekstil ve restoran işletmeciliği işinde faaliyet gösteriyorlar.

Başkonsolosumuzun verdiği bilgiler; Türk inşaat şirketleri burada çok önemli projelerin yapımını üstlenmişler. Ve tabiri caizse harıl harıl da çalışıyorlar. İçtaş inşaat burada çok önemli işler aldı. Asma köprüler yaptılar. Moskova-St.Petersburg oto yolunun 7. ve 8. bölümlerini yapıyorlar. Rönesans inşaat şirketi de burada önemli işler yapıyor. Bu şirketin dünyanın 35.sıradaki inşaat taahhüt şirketi oluğunu da ilave ediyor. Ayrıca St.Petersburg genelde kültür ve sanat şehridir. Son yıllarda sanayi şehri unvanı da alacak duruma geliyor. Yıldırım Holdingin de krom madenciliği tesisi var. Akkuyu termik santrali projesi de burada çok konuşuluyor. Birçok Avrupa popüler oto markaları ve Japon otomobil üreticileri burada üretim yapmaya başlamışlar son dönemde…

Buradaki hediyelik eşya satan dükkan sahipleri Türklerden çok memnun. İki ülke arasındaki krizin biran önce çözülmesi için dua ediyorlar.

PAYLAŞ
Önceki makaleDalmaçya
Sonraki makaleKüba
Akarçeşme Maden Metal İnşaat A.Ş Yönetim Kurulu Eşbaşkanı olan Hüseyin AKARÇEŞME 11.11.1955 Giresun Çamoluk doğumludur. İlkokuldan başlamak üzere, okul hayatının tamamını İstanbul’da tamamlamıştır. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi üyesi olan Hüseyin AKARÇEŞME, basın ve kamuoyunda da tanınan bir gazeteci, yazardır. Sürekli basın kartı sahibidir. Değişik gazetelerde ve dergilerde, enerji, kömür sektörü, kültür,sanat, spor ve gezi konulu makaleler yazarak basından bilgilendirmeyi ve bilgi akışına önemli derecede katkı sağlamaktadır. Hüseyin AKARÇEŞME, Gezginler Kulübü Derneği’nin faal bir üyesidir. Toplam 106 ülke gezerek başta ülke insanlarını, kültürlerini ve yaşam tarzını inceleme tanıma fırsatı bulmuş, çeşitli toplantı sohbet ve konferanslarda çevresiyle izlenimlerini paylaşmıştır. Yine gezdiği ülkelerin kendine has meşhur tarihi eselerini ve diğer kültür öğelerinin fotoğraflarını çekerek , objelerini biriktirerek mevcut arşivlere katkı sağlamış ve belgesel hazırlayarak kamuoyuna sunmuştur. Hemen hemen bütün gezilerini de yazmıştır. Hüseyin AKARÇEŞME, iyi bir Beşiktaşlıdır. İTO/BJK Platformunda görevi vardır. BJK kongre üyesi olan Hüseyin AKARÇEŞME, 35’e yakın dernek ve sivil toplum örgütünün de üyesidir.

Bu Yazıya Yorum Gönder

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin